JAE Electronics IL-S-14P-S2L2-EF
IL-S-14P-S2L2-EF picture photo
Mfg. Part Number
IL-S-14P-S2L2-EF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2.0MM 14POS TIN R/A
Datasheet Download
IL-S-14P-S2L2-EF.pdf
Availability of IL-S-14P-S2L2-EF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-S-14P-S2L2-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-S-14P-S2L2-EF
Internal Part NumberEIS-IL-S-14P-S2L2-EF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-S
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-S-14P-S2L2-EF
Related LinksIL-S-14P, IL-S-14P-S2L2-EF Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-S-14P-S2L2-EF Details Description
Related parts for IL-S-14P-S2L2-EF
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 200K 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 4TDFN datasheet.pdf