JAE Electronics IL-WX-20P-VF-BE
IL-WX-20P-VF-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20P-VF-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20P-VF-BE.pdf
Availability of IL-WX-20P-VF-BE
QUANTITY
IL-WX-20P-VF-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20P-VF-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20P-VF-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package463
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20P-VF-BE
Related LinksIL-WX-2, IL-WX-20P-VF-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20P-VF-BE Details Description
Related parts for IL-WX-20P-VF-BE
CONN SPLICE CLOSED 14-22 AWG datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8QFN datasheet.pdf
PANEL FAN RACK 3U 230V DUAL. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE SMD 0805 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.94" DIA BLACK datasheet.pdf