Bourns Inc. PWR221T-30-56R0J
PWR221T-30-56R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-56R0J
Brief Description
RES 56 OHM 30W 5% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-56R0J.pdf
Availability of PWR221T-30-56R0J
QUANTITY
PWR221T-30-56R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-56R0J
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-56R0J
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-56R0J
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-56R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-56R0J Details Description
Related parts for PWR221T-30-56R0J
IDC CABLE - MKS26K/MC26M/MPD26K datasheet.pdf
RES SMD 118KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 80W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6"L X 3"W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf