JAE Electronics IL-WX-20S-VF-B-E1000E
IL-WX-20S-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20S-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20S-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-20S-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-20S-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20S-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20S-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20S-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-20S-, IL-WX-20S-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20S-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-20S-VF-B-E1000E
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 175W TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf