JAE Electronics IL-WX-20SB-VF-A1-BE
IL-WX-20SB-VF-A1-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20SB-VF-A1-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20SB-VF-A1-BE.pdf
Availability of IL-WX-20SB-VF-A1-BE
QUANTITY
IL-WX-20SB-VF-A1-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20SB-VF-A1-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20SB-VF-A1-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package432
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20SB-VF-A1-BE
Related LinksIL-WX-20S, IL-WX-20SB-VF-A1-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20SB-VF-A1-BE Details Description
Related parts for IL-WX-20SB-VF-A1-BE
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATA MUX 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 28NH 2.8A 5.6 MOHM SMD datasheet.pdf
METRAL HDR PWR PF datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 1MM R/A SMD datasheet.pdf