Bel Fuse Inc. SC1704-4R7
SC1704-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-4R7
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1A 250 MOHM SMD
Datasheet Download
SC1704-4R7.pdf
Availability of SC1704-4R7
QUANTITY
SC1704-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-4R7
Internal Part NumberEIS-SC1704-4R7
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation680mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-4R7
Related LinksSC170, SC1704-4R7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-4R7 Details Description
Related parts for SC1704-4R7
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 12MM 125V datasheet.pdf
24CIR MTA100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3-10PF 25V SMD datasheet.pdf
DIP SWITCH 2.54MM PITCH 8POL 24V datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf