JAE Electronics IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
IL-WX-20SB-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN 20POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-20SB-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-20SB-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-20SB-, IL-WX-20SB-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-20SB-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-20SB-VF-B-E1000E
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf