JAE Electronics IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 22POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE.pdf
Availability of IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
QUANTITY
IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package432
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
Related LinksIL-WX-22PB, IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE Details Description
Related parts for IL-WX-22PB-HF-HD-S-BE
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf