JAE Electronics IL-WX-24P-HF-BE
IL-WX-24P-HF-BE picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-24P-HF-BE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 24POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-24P-HF-BE.pdf
Availability of IL-WX-24P-HF-BE
QUANTITY
IL-WX-24P-HF-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-24P-HF-BE
Internal Part NumberEIS-IL-WX-24P-HF-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package417
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-24P-HF-BE
Related LinksIL-WX-2, IL-WX-24P-HF-BE Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-24P-HF-BE Details Description
Related parts for IL-WX-24P-HF-BE
LCD MODULE 24X2 SUPERTWIST LED datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40H/AE40G/HPK40H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 800MA 4-DIP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf