JAE Electronics IL-WX-36P-HF-B-E1000E
IL-WX-36P-HF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-36P-HF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 36POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-36P-HF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-36P-HF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-36P-HF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-36P-HF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-36P-HF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-36P-HF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-36P-, IL-WX-36P-HF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-36P-HF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-36P-HF-B-E1000E
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
MODULE PIP 3A 2.2V/5.5V 10SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9.5VC SOT1059-1 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD6643 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HDM EMPO070F118F LM & G datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf