Vishay/Dale RNC60H1842DSRSL
RNC60H1842DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1842DSRSL
Brief Description
RES 18.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1842DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1842DSRSL
QUANTITY
RNC60H1842DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1842DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1842DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1842DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1842DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1842DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1842DSRSL
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.7KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED IND LIGHT GRN 12V SNAP FIT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 45MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
RES 70 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK datasheet.pdf