Vishay/Dale RNC55H3241FSB14
RNC55H3241FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3241FSB14
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3241FSB14.pdf
Availability of RNC55H3241FSB14
QUANTITY
RNC55H3241FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3241FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3241FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3241FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3241FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3241FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3241FSB14
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER DUAL 48QFM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2A 65 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf