JAE Electronics IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
IL-WX-8SB-VF-B-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN 8POS 0.8MM SMT
Datasheet Download
IL-WX-8SB-VF-B-E1000E.pdf
Availability of IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
QUANTITY
IL-WX-8SB-VF-B-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
Internal Part NumberEIS-IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesIL-WX
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
Related LinksIL-WX-8SB-, IL-WX-8SB-VF-B-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-WX-8SB-VF-B-E1000E Details Description
Related parts for IL-WX-8SB-VF-B-E1000E
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 600W NI1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf