JAE Electronics IL-Y-5S-S15C3
IL-Y-5S-S15C3 picture photo
Mfg. Part Number
IL-Y-5S-S15C3
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN 5POS 1.5MM CRIMP
Datasheet Download
IL-Y-5S-S15C3.pdf
Availability of IL-Y-5S-S15C3
QUANTITY
IL-Y-5S-S15C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-Y-5S-S15C3
Internal Part NumberEIS-IL-Y-5S-S15C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,572
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesIL-Y
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-Y-5S-S15C3
Related LinksIL-Y-5, IL-Y-5S-S15C3 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-Y-5S-S15C3 Details Description
Related parts for IL-Y-5S-S15C3
LED 5MM RED DIFF 6"LDS PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
C/A,2F,62.5/125,LCDUP,2MM datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC232 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TSL2591 DIG LIGHT SENSE BREAKOUT datasheet.pdf
100V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf