Vishay Semiconductor/Opto Division IL4218-X016
IL4218-X016 picture photo
Mfg. Part Number
IL4218-X016
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP
Datasheet Download
IL4218-X016.pdf
Availability of IL4218-X016
QUANTITY
IL4218-X016 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL4218-X016
Internal Part NumberEIS-IL4218-X016
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Voltage - Off State800V
Static dV/dt (Min)10kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)700µA (Typ)
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)200µA
Turn On Time-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
ApprovalsBSI, cUR, FIMKO, UR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL4218-X016
Related LinksIL421, IL4218-X016 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
IL4218-X016 Details Description
Related parts for IL4218-X016
IC RF DETECTOR/CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1CT:2CT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 17POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLACK datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf