Vishay/Dale ILC0805ER39NJ
ILC0805ER39NJ picture photo
Mfg. Part Number
ILC0805ER39NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 300MA 650 MOHM
Datasheet Download
ILC0805ER39NJ.pdf
Availability of ILC0805ER39NJ
QUANTITY
ILC0805ER39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0805ER39NJ
Internal Part NumberEIS-ILC0805ER39NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0805ER39NJ
Related LinksILC080, ILC0805ER39NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0805ER39NJ Details Description
Related parts for ILC0805ER39NJ
IC OSC CTC 6MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC MULTIPLIER/ZDB 8-SOIC datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf