Vishay/Dale ILSB0603ER100K
ILSB0603ER100K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0603ER100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 15MA 2.55 OHM SMD
Datasheet Download
ILSB0603ER100K.pdf
Availability of ILSB0603ER100K
QUANTITY
ILSB0603ER100K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0603ER100K
Internal Part NumberEIS-ILSB0603ER100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.55 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0603ER100K
Related LinksILSB060, ILSB0603ER100K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0603ER100K Details Description
Related parts for ILSB0603ER100K
FILTER RFI GEN PURPOSE 1A PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
4.01V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf