Vishay/Dale ILSB0603ER68NM
ILSB0603ER68NM picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0603ER68NM
Brief Description
FIXED IND 68NH 50MA 250 MOHM SMD
Datasheet Download
ILSB0603ER68NM.pdf
Availability of ILSB0603ER68NM
QUANTITY
ILSB0603ER68NM Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0603ER68NM
Internal Part NumberEIS-ILSB0603ER68NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0603
Material - CoreFerrite
Inductance68nH
Tolerance±20%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0603ER68NM
Related LinksILSB060, ILSB0603ER68NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0603ER68NM Details Description
Related parts for ILSB0603ER68NM
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN 4P M/M-ATTCH 90D PG7 SCREW datasheet.pdf
COVER PLATE datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 79MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf