Vishay/Dale ILSB0805ER180K
ILSB0805ER180K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0805ER180K
Brief Description
FIXED IND 18UH 5MA 900 MOHM SMD
Datasheet Download
ILSB0805ER180K.pdf
Availability of ILSB0805ER180K
QUANTITY
ILSB0805ER180K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0805ER180K
Internal Part NumberEIS-ILSB0805ER180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0805
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0805ER180K
Related LinksILSB080, ILSB0805ER180K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0805ER180K Details Description
Related parts for ILSB0805ER180K
DIODE ZENER 68V 5W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3.3UF 10V 0805 datasheet.pdf