Vishay/Dale ILSB1206ER2R2K
ILSB1206ER2R2K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB1206ER2R2K
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
ILSB1206ER2R2K.pdf
Availability of ILSB1206ER2R2K
QUANTITY
ILSB1206ER2R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB1206ER2R2K
Internal Part NumberEIS-ILSB1206ER2R2K
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant58MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB1206ER2R2K
Related LinksILSB120, ILSB1206ER2R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB1206ER2R2K Details Description
Related parts for ILSB1206ER2R2K
CONN SPRING CONT 16 POS .276 SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LP5524 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf