Vishay/Dale IM02EB102K
IM02EB102K picture photo
Mfg. Part Number
IM02EB102K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
Datasheet Download
IM02EB102K.pdf
Availability of IM02EB102K
QUANTITY
IM02EB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of IM02EB102K
Internal Part NumberEIS-IM02EB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIM
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating28mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IM02EB102K
Related LinksIM02E, IM02EB102K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IM02EB102K Details Description
Related parts for IM02EB102K
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
ADM40T/AE40G/ADM40T datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY 120LB 14.9" datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV OPEN DRAIN 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
RES 2.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf