Vishay/Dale IM02EB102K
IM02EB102K picture photo
Mfg. Part Number
IM02EB102K
Brief Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
Datasheet Download
IM02EB102K.pdf
Availability of IM02EB102K
QUANTITY
IM02EB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of IM02EB102K
Internal Part NumberEIS-IM02EB102K
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating28mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IM02EB102K
Related LinksIM02E, IM02EB102K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IM02EB102K Details Description
Related parts for IM02EB102K
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 9MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR W/OCAP .76AULF datasheet.pdf
END COVER FOR MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf