Vishay/Dale IM04EB2R7K
IM04EB2R7K picture photo
Mfg. Part Number
IM04EB2R7K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
IM04EB2R7K.pdf
Availability of IM04EB2R7K
QUANTITY
IM04EB2R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IM04EB2R7K
Internal Part NumberEIS-IM04EB2R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIM
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating385mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IM04EB2R7K
Related LinksIM04E, IM04EB2R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IM04EB2R7K Details Description
Related parts for IM04EB2R7K
IC TX LVDS COLOR FPD LNK 56TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 53A 0.39 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN FIBER SCRJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf