Vishay/Dale IMC0402ER10NJ01
IMC0402ER10NJ01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER10NJ01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER10NJ01.pdf
Availability of IMC0402ER10NJ01
QUANTITY
IMC0402ER10NJ01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER10NJ01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER10NJ01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)195 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER10NJ01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER10NJ01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER10NJ01 Details Description
Related parts for IMC0402ER10NJ01
SCR DBL HISCR 1400V 170A MAGNPAK datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 15NS 120QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 10MM datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 1SECOND datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf