Vishay/Dale IMC0402ER22NJ
IMC0402ER22NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER22NJ
Brief Description
FIXED IND 22NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER22NJ.pdf
Availability of IMC0402ER22NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0402ER22NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER22NJ
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER22NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance22nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER22NJ
Related LinksIMC040, IMC0402ER22NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER22NJ Details Description
Related parts for IMC0402ER22NJ
CONN RECEPT 9POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED COOL WHITE LIGHT BAR STRIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 10MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.95MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 82MM datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf