Vishay/Dale IMC0402ER39NJ
IMC0402ER39NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER39NJ
Brief Description
FIXED IND 39NH 150MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
IMC0402ER39NJ.pdf
Availability of IMC0402ER39NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0402ER39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER39NJ
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER39NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq18 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER39NJ
Related LinksIMC040, IMC0402ER39NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER39NJ Details Description
Related parts for IMC0402ER39NJ
CAP CER 1000PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LCD DVR 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
OSC TCXO 6.144MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf