Vishay/Dale IMC0402ER4N7S01
IMC0402ER4N7S01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER4N7S01
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER4N7S01.pdf
Availability of IMC0402ER4N7S01
QUANTITY
IMC0402ER4N7S01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER4N7S01
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER4N7S01
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.775GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER4N7S01
Related LinksIMC0402, IMC0402ER4N7S01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER4N7S01 Details Description
Related parts for IMC0402ER4N7S01
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 7A 6V datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 660NM RED SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
RES 330 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf