Vishay/Dale IMC0402ER6N8J
IMC0402ER6N8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER6N8J
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 320MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER6N8J.pdf
Availability of IMC0402ER6N8J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0402ER6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER6N8J
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER6N8J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER6N8J
Related LinksIMC040, IMC0402ER6N8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER6N8J Details Description
Related parts for IMC0402ER6N8J
CABLE TIE INTERMED RED 11.4" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SERCOS POF PATCH SMA .1M datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A datasheet.pdf
25P F R/A 370 CLIP M3 830PF datasheet.pdf