Vishay/BCcomponents K152J20C0GK53L2
K152J20C0GK53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K152J20C0GK53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K152J20C0GK53L2.pdf
Availability of K152J20C0GK53L2
QUANTITY
K152J20C0GK53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K152J20C0GK53L2
Internal Part NumberEIS-K152J20C0GK53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K152J20C0GK53L2
Related LinksK152J20, K152J20C0GK53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K152J20C0GK53L2 Details Description
Related parts for K152J20C0GK53L2
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
STAINLESS STEEL STRAPPING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT DL TIN datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 500CPR 3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
ADPT CRD CLD JWL MGSNP-MGGND datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf