Vishay/Dale IMC0402ER8N2J
IMC0402ER8N2J picture photo
Mfg. Part Number
IMC0402ER8N2J
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 320MA 350 MOHM
Datasheet Download
IMC0402ER8N2J.pdf
Availability of IMC0402ER8N2J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0402ER8N2J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0402ER8N2J
Internal Part NumberEIS-IMC0402ER8N2J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant3.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0402ER8N2J
Related LinksIMC040, IMC0402ER8N2J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0402ER8N2J Details Description
Related parts for IMC0402ER8N2J
IC REG LDO ADJ 0.4A D2PAK datasheet.pdf
RELAY SSR 2CHAN HI SIDE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 267MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf