Vishay/Dale IMC0603ER1N5S
IMC0603ER1N5S picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER1N5S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 500MA 70 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER1N5S.pdf
Availability of IMC0603ER1N5S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER1N5S Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER1N5S
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER1N5S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER1N5S
Related LinksIMC060, IMC0603ER1N5S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER1N5S Details Description
Related parts for IMC0603ER1N5S
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf