Vishay/Dale RN50C27R4FRE6
RN50C27R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C27R4FRE6
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C27R4FRE6.pdf
Availability of RN50C27R4FRE6
QUANTITY
RN50C27R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C27R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C27R4FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C27R4FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C27R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C27R4FRE6 Details Description
Related parts for RN50C27R4FRE6
RES SMD 1.18K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
USB TO TTL 5V 1 PORT WITH DB9M datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RF CABLE FLEX 086 RA/RA 24" datasheet.pdf