Vishay/Dale IMC0603ER82NG01
IMC0603ER82NG01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER82NG01
Brief Description
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER82NG01.pdf
Availability of IMC0603ER82NG01
QUANTITY
IMC0603ER82NG01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER82NG01
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER82NG01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER82NG01
Related LinksIMC0603, IMC0603ER82NG01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER82NG01 Details Description
Related parts for IMC0603ER82NG01
FUSE RESETTABLE 1.1A 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS5520 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 17POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf