Vishay/Dale IMC0805ER5R6J01
IMC0805ER5R6J01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0805ER5R6J01
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 160MA 3 OHM SMD
Datasheet Download
IMC0805ER5R6J01.pdf
Availability of IMC0805ER5R6J01
QUANTITY
IMC0805ER5R6J01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0805ER5R6J01
Internal Part NumberEIS-IMC0805ER5R6J01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0805ER5R6J01
Related LinksIMC0805, IMC0805ER5R6J01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0805ER5R6J01 Details Description
Related parts for IMC0805ER5R6J01
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
VARISTOR 558V 22KA DISC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER 5-18GHZ SMA CONNECTORS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
KIT EVAL ADAM 2.1GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM datasheet.pdf