Vishay/Dale IMC0805ER8N2J01
IMC0805ER8N2J01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0805ER8N2J01
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 60 MOHM
Datasheet Download
IMC0805ER8N2J01.pdf
Availability of IMC0805ER8N2J01
QUANTITY
IMC0805ER8N2J01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0805ER8N2J01
Internal Part NumberEIS-IMC0805ER8N2J01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0805ER8N2J01
Related LinksIMC0805, IMC0805ER8N2J01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0805ER8N2J01 Details Description
Related parts for IMC0805ER8N2J01
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 612V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
ENG POWERWHITE NEUTRL WHITE WIDE datasheet.pdf
KIT TVS ETHERNET RCLAMP TCLAMP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf