Vishay/Dale IMC1008ER6N8J
IMC1008ER6N8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1008ER6N8J
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
IMC1008ER6N8J.pdf
Availability of IMC1008ER6N8J
QUANTITY
IMC1008ER6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1008ER6N8J
Internal Part NumberEIS-IMC1008ER6N8J
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1008ER6N8J
Related LinksIMC100, IMC1008ER6N8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1008ER6N8J Details Description
Related parts for IMC1008ER6N8J
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 17.6UH 9.32A 12.3 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RS422 TO RS485 CONVERTER FOR GV datasheet.pdf
.187 SGL TAB 2 HOLE 90/VERT TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CARRIER,RECEPTCALE HSG, 36POS,AS datasheet.pdf