Vishay/Dale IMC1210BN10NM
IMC1210BN10NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN10NM
Brief Description
FIXED IND 10NH 734MA 130 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN10NM.pdf
Availability of IMC1210BN10NM
QUANTITY
IMC1210BN10NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN10NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN10NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±20%
Current Rating734mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN10NM
Related LinksIMC121, IMC1210BN10NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN10NM Details Description
Related parts for IMC1210BN10NM
CONN HEADER 40POS 1.25MM STR SMD datasheet.pdf
ESD HANDLER 7-1/4X14-3/4X1-3/4 datasheet.pdf
SIREN 9-28VDC 32 TONE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 442 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf