Vishay/Dale IMC1210BN18NM
IMC1210BN18NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN18NM
Brief Description
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN18NM.pdf
Availability of IMC1210BN18NM
QUANTITY
IMC1210BN18NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN18NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN18NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating624mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN18NM
Related LinksIMC121, IMC1210BN18NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN18NM Details Description
Related parts for IMC1210BN18NM
FUSE USB RESETTABLE 1.10A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN SOLDER AU SZ8 datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
FUSEHOLDER FOR 5X20 30DEG PNL MT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf