Vishay/Dale IMC1210BN68NM
IMC1210BN68NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN68NM
Brief Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN68NM.pdf
Availability of IMC1210BN68NM
QUANTITY
IMC1210BN68NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN68NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN68NM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance68nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN68NM
Related LinksIMC121, IMC1210BN68NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN68NM Details Description
Related parts for IMC1210BN68NM
TRANS PNP 150V 1.5A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FOPC BOA 7DB SC/UPC DW SM datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 10DFN datasheet.pdf