Vishay/Dale IMC1210EB39NM
IMC1210EB39NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB39NM
Brief Description
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB39NM.pdf
Availability of IMC1210EB39NM
QUANTITY
IMC1210EB39NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB39NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB39NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance39nH
Tolerance±20%
Current Rating530mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB39NM
Related LinksIMC121, IMC1210EB39NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB39NM Details Description
Related parts for IMC1210EB39NM
TVS DIODE 130VWM 219.45VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 42A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-219AB datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf