Vishay/Dale IMC1210EB47NK
IMC1210EB47NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB47NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB47NK.pdf
Availability of IMC1210EB47NK
QUANTITY
IMC1210EB47NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB47NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB47NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±10%
Current Rating483mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB47NK
Related LinksIMC121, IMC1210EB47NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB47NK Details Description
Related parts for IMC1210EB47NK
HOLDER COIN CELL 2032 VERT MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 2POS .100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SLD 250V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS 5.59MM BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf