Vishay/Dale IMC1210EB4R7J
IMC1210EB4R7J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB4R7J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
Datasheet Download
IMC1210EB4R7J.pdf
Availability of IMC1210EB4R7J
QUANTITY
IMC1210EB4R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB4R7J
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB4R7J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating224mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB4R7J
Related LinksIMC121, IMC1210EB4R7J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB4R7J Details Description
Related parts for IMC1210EB4R7J
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 75A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT89 datasheet.pdf