Vishay/Dale IMC1210EB56NK
IMC1210EB56NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB56NK
Brief Description
FIXED IND 56NH 470MA 330 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB56NK.pdf
Availability of IMC1210EB56NK
QUANTITY
IMC1210EB56NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB56NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB56NK
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB56NK
Related LinksIMC121, IMC1210EB56NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB56NK Details Description
Related parts for IMC1210EB56NK
MOSFET N-CH 240V 0.16A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 560K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DDR TERM 3A 10DFN datasheet.pdf