Vishay/Dale IMC1210ER4R7K
IMC1210ER4R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER4R7K
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
Datasheet Download
IMC1210ER4R7K.pdf
Availability of IMC1210ER4R7K
QUANTITY
IMC1210ER4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER4R7K
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER4R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating224mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER4R7K
Related LinksIMC121, IMC1210ER4R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER4R7K Details Description
Related parts for IMC1210ER4R7K
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1X8 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
GROUND MODULAR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN SKT STR COMPL FLATPAQ datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf