Vishay/Dale IMC1210SY101K
IMC1210SY101K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210SY101K.pdf
Availability of IMC1210SY101K
QUANTITY
IMC1210SY101K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY101K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY101K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating73mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY101K
Related LinksIMC121, IMC1210SY101K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY101K Details Description
Related parts for IMC1210SY101K
OSC XO 50.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 2POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
20UF 150V 9.779X39.014 105C AXI datasheet.pdf