Diodes Incorporated AP2318DN-1.3TRG1
AP2318DN-1.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2318DN-1.3TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 0.6A
Datasheet Download
AP2318DN-1.3TRG1.pdf
Availability of AP2318DN-1.3TRG1
QUANTITY
AP2318DN-1.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2318DN-1.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2318DN-1.3TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2318DN-1.3TRG1
Related LinksAP2318DN, AP2318DN-1.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2318DN-1.3TRG1 Details Description
Related parts for AP2318DN-1.3TRG1
MEMORY CARD SRAM 1MB datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT363 datasheet.pdf
ID ISC.ANT.C6-A UHF ANT CABLE 6M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
KIT ADAPTER NRF24LE1 48-PIN datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf