Vishay/Dale RN60D2491FB14
RN60D2491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2491FB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2491FB14.pdf
Availability of RN60D2491FB14
QUANTITY
RN60D2491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2491FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2491FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2491FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2491FB14 Details Description
Related parts for RN60D2491FB14
DIP CABLE - HDM30H/AE30G/X datasheet.pdf
IC 4CH GAMM CORR BUFF 14-HTSSOP datasheet.pdf
Crystal 9.6000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf