Vishay/Dale IMC1210SY15NK
IMC1210SY15NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY15NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY15NK.pdf
Availability of IMC1210SY15NK
QUANTITY
IMC1210SY15NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY15NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY15NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating661mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY15NK
Related LinksIMC121, IMC1210SY15NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY15NK Details Description
Related parts for IMC1210SY15NK
SSR OCMOS FET 200MA 2CH NO 8-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
THOMSON BRG. datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 19POS PIN datasheet.pdf