Vishay/Dale IMC1210SY18NM
IMC1210SY18NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY18NM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY18NM.pdf
Availability of IMC1210SY18NM
QUANTITY
IMC1210SY18NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY18NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY18NM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating624mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY18NM
Related LinksIMC121, IMC1210SY18NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY18NM Details Description
Related parts for IMC1210SY18NM
MOSFET N-CH 30V .1A SOT416 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7.50MM 11POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE DVI TMDS 10' MALE TO MALE datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
T4011 4NC BBM, STANDARD ACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf