Vishay/Dale IMC1210SY1R8K
IMC1210SY1R8K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY1R8K
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY1R8K.pdf
Availability of IMC1210SY1R8K
QUANTITY
IMC1210SY1R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY1R8K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY1R8K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY1R8K
Related LinksIMC121, IMC1210SY1R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY1R8K Details Description
Related parts for IMC1210SY1R8K
CONN RECEPT PIN .126" datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 500A datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf